הרחבת חזית ואיתור כיווני תביעה נוספים
המחבר: ד"ר עודד שראל

במשך 10 השנים שאני נותן ייעוץ לעורכי דין. בתיקים רבים מאד נמצאו כיוונים להרחבת התיק. פעמים נזקים רפואיים שלט אותרו, או לא קושרו לאירוע ופעמים כיווני תביעה חדשים. לפעמים הכיוונים החדשים גדולים בהיקף הנזק ופוטנציאל התביעה מאשר הכיוון המקורי. הדוגמאות רבות ומגוונות. דליתי מעט מהחודשים האחרונים.
 

דוגמאות לנזקים רפואיים נוספים:
♦ באזור הפגיעה:

  • פגיעה בקרסול. מצאתי במקרים רבים שלא מאתרים פגיעה בכף הרגל עם הגבלה במפרקים הסובטלאריים – דבר המקנה 20% נכות נוספת.

  • חבלה בחזה – חשוב לבצע תפקודי ריאה ומבחן מאמץ לב, לוודא שאין פגיעה בריאות ו/או בלב.

  • חבלה בפנים – תמיד כדאי לבדוק בצילום נזק למפרק הלסת וכן לניקוז מהסינוסים.

  • חבלת ראש – תמיד כדאי לבדוק הפרעה במנגנון מיקד הראייה. כמו כן אצל מרבית הנפגעים, שגן אבדו הכרה יש ירידה קוגניטיבית מסוימת, שניתן להוכיחה במבחן נוירו-קוגניטיבי.

  • חבלת ראש והתפתחות טרשת נפוצה אחרי 4 שנים. בסקירת ספרות הוכחנו קשר. נמתין לתוצאות המשפט.

 

♦ באזור מרוחק לפגיעה:

  • צליעה והיזקקות לקביים. פעמים רבות הנכות הנובעת מנזק לכתף, אינה נכללת על ידי האורטופד.

  • אינאונות, או הפרעה בתפקוד כיס השתן בשל פגיעה בגב התחתון [גבהים 4L- 2L]

  • סיבוכים כתוצאה מטיפול תרופתי. האונקולוג קובע בדרך כלל נכות רק בגין הגידול. חשוב לכלול את הנזקים מהטיפול, כמו נזק ללב, לעיניים וכו'. זה בעצם נכון לכל טיפול הקרנתי, או תרופתי הניתן למחלות שהקשר הסיבתי למזיק הנתבע הוכח. תמיד נכון לבדוק תופעות לוואי קבועות.

 

דוגמאות לכיווני תביעה נוספים:
♦ הועבר אלי לבחינה ולמתן חוות דעת על ידי מומחה שלנו בתיק רשלנות רפואית בו בשל ניתוח אגרסיבי להסרת גידול בכיס השתן נוצר נזק למוצא האורטר לתוך כיס השתן עם נזק כלייתי נובע. מצאנו, שהגידול עצמו לכאורה יוכר כמחלת מקצוע – כיוון גדול בהרבה.
♦ הועבר אלי לבחינה תיק של נפגע בתאונת דרכים/עבודה. בעת שהכנתי אותו לוועדה הרפואית מצאתי שהנכות הראויה גבוהה בהרבה מהנכות שנקבעה על ידי הוועדה מדרג ראשון [פי 3]. בנוסף השתלשלות המקרה ותוצאות הניתוחים נראו לנו מוזרים וקיצונים. בעיון מדוקדק בכל תיק האשפוזים מצאנו שיש טעות בטיפול ולכאורה רשלנות בטיפול רפואי בשני הניתוחים שעבר – בכל אחד מהם.
♦ אישה שהועברה לטיפולנו לבניית התיק לנכות כללית, בשל מחלת כבד קשה וסיבוכים כתוצאה מהטיפולים. בעיון בתיק מצאנו שיש פער של 4 שנים מיום גילוי המחלה [בבדיקות מעבדה שיש בתיק] לבין מועד תחילת הטיפול. לפי הספרות יש הרבה יותר תופעות לוואי כתוצאה מהטיפול והרבה פחות אחוזי הצלחה, ככל שהטיפול מתחיל מאוחר יותר. במקרה זה הנזק מהטיפול המאוחר הינו גדול מאד. הוצע לעורך הדין להכין את התיק גם לתביעה על רשלנות מקצועית.