נזקים לאחר חבלת ראש קלה
המחבר: ד"ר עודד שראל

חבלת ראש קלה בדרך כלל לא זוכה לתשומת לב הרופאים המטפלים, ובוודאי לא המומחים הרפואיים המתבקשים להעריך את הנזק. לפי הספרות הרפואית מזה שנים, ברור הוא שאחוז משמעותי של הנפגעים סובלים מנזק לטווח בינוני וארוך.
מנגנון – היטלטלות הראש בדרך כלל עם חבלה ישירה, אך לא תמיד. חבלת צליפת שוט יכולה לגרום לפגיעת המוח בעצמות הגולגולת.
הגדרה – חבלת ראש הגורמת לאיבוד הכרה של פחות מ- 30 דקות, אובדן זיכרון [אמנזיה] של פחות מיום, ודירוג דרגת אי ההכרה GCS של מעל 13 [מתוך 15].


סימפטומים לטווח קצר [ימים עד שבועות] – בלבול, קושי בדיבור, עייפות, בחילה, כאב ראש, סחרחורת, הפרעה בקואורדינציה ותנועות עדינות, צפצופים באוזניים, טשטוש ראיה [קושי בקריאה ובראיית פרטים], עמימות, אבדן זיכרון סביב אירוע התאונה, מצבי רוח.


דוגמאות לסימפטומים ונזקים לטווח ארוך –

 

  1.  ירידה קוגניטיבית. מסתבר שלרוב הנפגעים יש ירידה קוגניטיבית המתבטאת בירידה בזיכרון לטווח קצר, קושי בפתרון בעיות, קשיי ריכוז, וירידה ביכולת לימוד. הנזק נמשך אצל מרביתם כשנתיים, בעקומה של שיפור מהיר בהתחלה [3 שבועות ראשונים] ואחר כך שיפור איטי יותר.  הנזק הקוגניטיבי יכול להפוך לכרוני אצל כ- 10% מהנפגעים בחבלת ראש קלה [לעומת כ- 90% מנפגעי חבלת ראש קשה יותר]. בשל חבלת הראש הנתפסת על ידי הרופאים כקלה, הם לא נשלחים להערכה קוגניטיבית והנזק לא מתועד.
  2.  הפרעה במנגנון מיקוד הראייה. תופעה זו נשארת כרונית, בדרגות חומרה שונות. בדרך כלל בשל טראומה לעצב השלישי או הרביעי במוצא מהגולגולת. אצל אחוז לא מבוטל מהנפגעים אין תיעוד, שכן הם לא עוברים הערכה מלאה של הסבל שלהם. הפרעה בקריאה המתגברת לאחר 15 – 20 דקות, בדרך כלל לא מועלית בפני הרופא המטפל במילים אלה, אלא תיאור כללי יותר שאינו מושך את תשומת ליבו של הרופא. אצל רבים, התופעה נשארת כרונית. זו בעיה תפקודית, שניתן להוכיח אותה בבדיקות והיא מזכה בנכות.
  3.  הפרעה בשיווי משקל וסחרחורת. נזק לתעלות הסמי-לונריות באוזן הפנימית כתוצאה מחבלת הראש – יוצר פעמים לא נדירות תופעה של סחרחורת התקפית, פעמים תלויית תנוחה ופעמים מלווה בניד עיניים לא בר שליטה. התופעה אינה נדירה כלל ועיקר. פעמים היא כה מפחידה את הנפגע, שהוא מתלונן. פעמים הוא אינן מתלונן בקול מספיק רם. הנזק הינו בר הוכחה. הוא בוודאי תפקודי. מזכה באחוזי נכות. פעמים בר טיפול והקלה.
  4.  החמרה במצבים קיימים, כמו:  טרשת נפוצה;  ALS;  פרקינסון;  הפרעות קשב וריכוז.
     

מאמרים מהשנים האחרונות [2011; 2012;  2013] מצביעים על קשר סיבתי בין חבלת ראש, חבלת צליפת שוט, מתח ולחץ - להופעת טרשת נפוצה, אפילו אחרי 6 שנים מהתאונה.

מאמרים מהשנים האחרונות [2011; 2012;  2013] מצביעים על קשר סיבתי בין חבלת ראש, חבלת צליפת שוט, מתח ולחץ - להופעת טרשת נפוצה, אפילו אחרי 6 שנים מהתאונה.